مرکز آموزش

نحوه نمودارخوانی

برای اینکه جهان پیشرفت و تکنولوژی امروز سودآورباشد،افراد باید مهارت خواندن و مهمتر از آن، درک الگوهای نموداری و شاخص های اساسی تکنیکی را داشته باشند. در زیر تعدادی نکته اساسی برای کمک به درک شما از تجزیه و تحلیل تکنیکی و خواندن چارت ارز وجود دارد.

شاخص قدرت نسبی (RSI):

این شاخص یک شاخص محبوب در بازار فارکس است. شاخص قدرت نسبی RSI نسبت حرکت رو به بالا به سمت پایین و حرکت عادی را محاسبه می کند به طوری که شاخص با طیف وسیع 0-100 بیان شده است. اگر شاخص قدرت نسبی ، 70 یا بیشتر باشد، پس معامله به عنوان اشباع خرید در نظر گرفته می شود (در این وضعیف قیمت بیشتر از انتظارات بازار افزایش یافته است). اگر شاخص قدرت نسبی ،عدد 30 یا کمتر است به عنوان سیگنال اشباع فروش ممکن در نظر گرفته شود (در این وضعیف قیمت بیشتر از انتظارات بازار سقوط کرده است)

اسیلاتور استوکستیک

اسیلاتور استوکستیک برای نشان دادن وضعیت اشباع خرید / اشباع فروش در مقیاس 0-100٪ استفاده می شود. اندیکاتور بر اساس مشاهده این است که در یک روند صعودی قیمت بسته شدن در دوره ها تمایل دارد در بالاترین رینج دوره تمرکز کند. بالعکس ، همانطور که قیمت ها در روندی نزولی سقوط می کنند، قیمت بسته شدن تمایل به نزدیکی شدن به پایین ترین رینج دوره را دارد.

محاسبات استوکستیک دو خط،٪ K و٪ D، را ایجاد می کند که برای نشان دادن مناطق اشباع خرید / اشباع فروش یک نمودار استفاده می شود. واگرایی بین خطوط استوکستیک و عملکرد قیمت اساسی، سیگنال قدرتمند معاملاتی را ارائه می کند.

قیمت گذاری

قیمت نشان دهنده درک و عمل انجام شده توسط شرکت کنندگان بازار است. این فوریت بین خریداران و فروشندگان در عرصه تجارت است که حرکت قیمت را ایجاد می کند. بنابراین، اثر تمام عوامل بنیادی در قیمت به سرعت کاسته می شود. بنابراین، با مطالعه نمودار قیمت، به طورغیر مستقیم تحلیل بنیادی و روانشناسی بازار را به طور همزمان می بینید - بعد از اینکه تمام بازار توسط دو احساس - طمع و ترس -تغذیه شد و هنگامی که شما متوجه آن شدید، سپس درک روانشناسی بازار و چگونگی ارتباط آن با الگوهای چارت شروع خواهد شد.

پنجره داده ها

بیشتر برنامه های کامپیوتری در یک جعبه کوچک داده ها ،معمولا به نام پنجره یا ویندوز نمایش داده می شوند، که موارد زیر را شامل خواهند شد:
O = قیمت زمان باز شدن بازار
H = بالاترین قیمت
L = پائین ترین قیمت
C = زمان بسته شدن بازار و یا آخرین قیمت
TR= حجم و یا تعداد معاملات (و نه قرارداد ها) در آن دوره زمانی

میله قیمت

میله های قیمت نمایش خطی یک دوره زمانی است. آنها بیننده را قادر می سازند نمایش گرافیکی خلاصه فعالیت قیمت را در یک چهارچوب زمانی مشخص ببینند. مثلا، ما در سیستم مان از میله های یک دقیقه و پنج دقیقه ایی استفاده می کنیم. هر نوار دارای ویژگی های مشابه بوده و به بیننده اطلاعات مهمی را انتقال می دهد. اولا، بالاترین نقطه نوار نشان دهنده بالاترین قیمت به دست آمده در این دوره زمانی است . پایین ترین نقطه نوار نشان دهنده پایین ترین قیمت در طول همان دوره است. میله ها ی منظم یک نقطه کوچک در سمت چپ نوار نمایش می دهند که نشان دهنده ی قیمت بازشدن آن دوره است . نقطه کوچک در سمت راست نشان دهنده قیمت بسته شدن دوره می باشد.

نوع بازار

بازار غالبا برخی الگوهای بسیار آشنا حرکت قیمت را نمایش می دهد. هنگامی که یک الگوی ایجاد شد، محتمل ترین اقدام قیمت آینده دوره است تا زمانی که بازار تغییر کند. دو نوع بازار است که شناسایی آن برای معامله گران مبتدی به مهم است: روند وبدون روند. هر نوع بازار دو الگوهای خاص دارد، که شما نیز آنرا در طول زمان به رسمیت خواهید شناخت. هر یک از این نوع بازار و الگو را می توان به شرح زیر تعریف نمود:< روند - حرکت قیمت دارای سابقه طولانی ثابت با کمتر از زاویه 45 درجه، با وقفه های گاه به گاه، گرفتن سود و یا دوره استراحت< روند صعودی- الگوی اوج قیمت های بالا و صعود قیمت های پائین< روند نزولی - الگوی سقوط قیمت های پایین و سقوط قیمت های بالا< بدون روند - حرکات نامنظم قیمت که اغلب شیب دار هستند (بیشتر از یک زاویه 45 درجه) و نمی تواند پایدار بماند، بنابراین باید معکوس شوند. اگر چه این پیشرفت می تواند نقاط بسیاری را در طی یک دوره کوتاه مدت زمانی حرکت دهد، اغلب منجر به حرکات بسیار کوچک قیمت خالص در طول زمان می گردد< اندکی متلاطم - الگوی نامنظم اوج قیمت های بالا و سقوط قیمت های پایین< حرکات جانبی – الگوی کوچک سقوط قیمت های بالا و صعود قیمت های پائین

در حالی که روز های روند صعودی و روند نزولی می تواند نتایج معاملات عالی ارائه نماید، بازارهای روند خنثی اغلب توقف ایجاد می کند در حالی که بازارهای جانبی در هر دو جهت حرکت کمی دارد ، هدف تجاری ما این است که معاملات را در یک بازار روند وارد کرده و تا زمانی که به اهدافمان برسیم بر آن سوار باشیم

حجم

تا آنجا که حجم مربوط می شود چهار قاعده آسان برای پیروی وجود دارد:< هنگامی که قیمت و حجم در حال افزایش هستند، قیمت افزایش خواهد یافت. تا روند تایید شود< هنگامی که قیمت در حال افزایش است اما حجم در حال کاهش می باشد، روند صعودی حرکتش را از دست می دهد و ممکن است به زودی پایان یابد< زمانی که قیمت در حال سقوط بوده و حجم در حال افزایش است، قیمت سقوط ادامه خواهد یافت< زمانی که قیمت در حال سقوط بوده و حجم در حال کاهش است،روند نزولی حرکتش را از دست می دهد و ممکن است به زودی پایان یابد

درباره ما
پلت فرم
انواع حساب
اخبار بازار و تجزیه و تحلیل
مرکز آموزش
شرکاء و شرکتهای وابسته