مرکز آموزش

تجزیه و تحلیل بنیادی

درک تحلیل بنیادی

دو رویکرد اصلی برای تجزیه و تحلیل بازار ارز وجود دارد تجزیه و تحلیل بنیادی و تجزیه و تحلیل تکنیکی. اصول بنیادی در تئوری ها مالی و اقتصادی ، و همچنین تحولات سیاسی تمرکز می کنند، تا نیروهای عرضه و تقاضا را تعیین نماید. یک نکته واضح و تمایز روشن بین تحلیل بنیادی و تکنیکی وجود دارد ،تجزیه و تحلیل بنیادی مطالعه علل حرکات بازاراست ، در حالی که تجزیه و تحلیل تکنیکی مطالعه اثرات حرکات بازار می باشد.

تجزیه و تحلیل بنیادی شامل بررسی شاخص های کلان اقتصادی، بازارهای دارایی و ملاحظات سیاسی هنگامی که ارز یک کشور نسبت به دیگری ارزیابی می شود. شاخص های کلان اقتصادی شامل نرخ رشد، که به عنوان تولید ناخالص داخلی ، نرخ بهره، تورم، بیکاری، عرضه پول، ذخایر ارز خارجی و بهره وری اندازه گیری شده اند. بازارهای دارایی ،سهام، اوراق قرضه و اموال را تشکیل میدهند. ملاحظات سیاسی سطح اعتماد به نفس دولت یک کشور، وضعیت ثبات و سطح اطمینان را تحت تأثیر قرار دهد.

گاه دولت ها در مقابل راه نیروهای بازار ایستاده و ارز خود را تحت تاثیر قرار می دهند، مداخله بطور مشخص و نگه داشتن ارز از انحراف به سطح نامطلوب. مداخلات ارز توسط بانک های مرکزی انجام می شود و معمولا دارای تاثیر قابل توجه و البته موقتی در بازار ارزاست. بانک مرکزی می تواند به خرید یک طرفه / خرید و فروش ارز خود را در برابر ارز دیگر انجام دهد یا با مشارکت در یک مداخله هماهنگ که در آن با دیگر بانک های مرکزی همکاری می نماید تا اثر بسیار برجسته تری ایجاد نماید. روش دیگر، متناوبا برخی ازکشورها صرفا می توانند با اشاره به تهدید یا مداخله به مدیریت حرکت ارز خود بپردازند . در زیر لیستی از شاخص های کلیدی اقتصادی ایالات متحده وجود دارد:

حساب جاری

حساب جاری بخش مهمی از داده های تجاری بین المللی است، از آنجائیکه گسترده ترین معیار فروش و کالاهای خریداری شده، خدمات، پرداخت بهره و انتقال یک طرفه است. تراز تجاری در حساب جاری موجود است. به طور کلی، کسری حساب جاری می تواند ارز را تضعیف کند.

تراز تجاری

تراز تجاری نشان دهنده تفاوت بین صادرات و واردات محصولات یک کشور است. تراز تجاری مثبت یا مازاد تجاری ، زمانی رخ می دهد که صادرات یک کشور از وارداتش بیشتر می شود. تراز تجاری منفی، و یا کسری تجاری ، زمانی رخ می دهد که وارد محصولات بیشتر از صادرات می شود.

ترازهای تجاری به دلیل نفوذی که می توانند داشته باشد به دقت توسط علاقمندان فارکس پیگیری می شود. که اغلب به عنوان بعنوان معیار ارزیابی کل فعالیت های اقتصادی در اقتصاد یک کشور یا منطقه استفاده می شود. فعالیت های صادرات نه تنها منعکس کننده موقعیت رقابتی کشور می باشد، بلکه قدرت فعالیت اقتصادی خارج از کشور هم هست. روند فعالیتهای واردات منعکس کننده قدرت فعالیت های اقتصادی داخلی است.

کشوری که دارای کسری تراز تجاری قابل توجهی است به طور کلی تمایل به ارزی ضعیف دارد. با این حال، این را می توان با جریان سرمایه گذاری مالی قابل توجهی جبران کرد.

شاخص محصولات با دوام

سفارشات کالاهای بادوام معیاری از سفارشات جدید تولییدکنندگان داخلی برای تحویل فوری و آینده محصولات سخت کارخانه ها است. درصد تغییرات ماهانه منعکس کننده میزان تغییر این سفارشات را نشان می دهد.

شاخص سفارشات کالاهای بادوام یک شاخص مهم در بخش تولید است. افزایش میزان سفارشات کالاهای بادوام به طور معمول با فعالیت های اقتصادی قوی تر مرتبط است و می تواند به نرخ بهره کوتاه مدت بالاتر منجر شود ، که معمولا حمایت کننده وضعیت یک ارزاست.

تولید ناخالص داخلی

تولید ناخالص داخلی GDP وسیعترین مقیاس فعالیت اقتصادی کلی در دسترس است. این شاخص، ارزش بازار تمام کالاها و خدمات تولید شده در یک کشور است. تولید ناخالص داخلی سه ماهه گزارش می شود از آنجائیکه شاخص اصلی قدرت فعالیت اقتصادی به شمار می رود، بصورت خیلی دقیق پیگیری می شود

گزارش تولید ناخالص داخلی دارای سه نسخه منتشره است: 1) انتشار پیشین (اول). 2) انتشار اولیه (تجدید نظر اول)؛ و 3) انتشار نهایی ( دومین، و تجدید نظر آخر). این تجدید نظر معمولا تاثیر قابل توجهی در بازار دارند.

رقم بالا ی تولید ناخالص داخلی که معمولا به دنبال انتظار نرخ بهره بالاتر می آید، که حداقل در کوتاه مدت برای ارز مربوطه مثبت می باشد، مگر اینکه فشارهای ناشی از تورم وجود داشته باشد.

علاوه بر آمار و ارقام تولید ناخالص داخلی ، تعديل کننده توليد ناخالص داخلى هم وجود دارند، که تغییر در قیمت های کل تولید ناخالص داخلی و همچنین هر جزء را اندازه گیری می کند، تعديل کننده تولید ناخالص داخلی یکی دیگر ازمقیاس های اندازه گیری کلیدی تورم به همراه شاخص بهای مصرف کننده می باشد. در تضاد شاخص بهای مصرف کننده ، تعديل کننده تولید ناخالص داخلی دارای مزایایی است نظیر اینکه سبد ثابت کالاها و خدمات نیست، که بدان معنی است که تغییرات در الگوهای مصرف و یا معرفی محصولات و خدمات جدید در تعديل کننده منعکس خواهد شد

شروع ساخت مسکن

شروع مسکن سازی، ساخت و ساز اولیه واحدهای مسکونی (خانه ها و آپارتمان) را در هر ماه اندازه گیری می کند. شروع ساخت مسکن بسیار دقیق بررسی می شود، از آنجائیکه نشانه ای از احساسات عمومی در اقتصاد است. فعالیت بالا ی ساخت و ساز که معمولا با افزایش فعالیت های اقتصادی و اعتماد به نفس همراه است، و می تواند پیش بینی کننده بالا رفتن نرخ بهره کوتاه مدت باشد

شاخص قیمت مصرف کننده

شاخص قیمت مصرف کننده CPI نرخ تورم را اندازه گیری می نماید. سطح متوسط قیمت یک سبد ثابت کالا و خدمات خریداری شده توسط مصرف کنندگان را نشان می دهد.

شاخص قیمت مصرف کننده CPI شاخص تورم اولیه است چرا که مصرف کننده برای نزدیک به دو سوم فعالیت های اقتصادی مخارج را صرف می کند. CPI در حال افزایش که اغلب توسط نرخ بهره کوتاه مدت بالاتر دنبال می شود، که می تواند در کوتاه مدت برای یک ارز پشتیبان باشد. با این حال، اگر تورم یک مشکل طولانی مدت شود، در نهایت اعتماد به نفس ارز تحلیل رفته و آن را تضعیف خواهد کرد.

شاخص حقوق و دستمزد اشتغال

گزارش حقوق و دستمزد اشتغال (همچنین به عنوان گزارش کار شناخته می شود) در حال حاضر به عنوان مهم تر ین شاخص اقتصادی آمریکا محسوب می شود. که معمولا در اولین جمعه هر ماه منتشر می شود. این گزارش نگاه جامعی در اقتصاد ارائه می نماید ومقیاس اندازه گیری تعداد زیادی از مردمی است که به عنوان کارکنان موسسات کسب و کار غیر کشاورزی و واحد های دولتی به آنها حقوق پرداخت می شود. تغییرات ماهانه درشاخص استخدام حقوق و دستمزد منعکس کننده تعداد خالص مشاغل جدید ایجاد شده یا از دست رفته در طول ماه است . این گزارش حقوق و دستمزد اشتغال به طور گسترده ای به عنوان یک شاخص مهم فعالیت های اقتصادی دنبال می شود.

افزایش گسترده اشتغال حقوق و دستمزد نشانه فعالیت های اقتصادی قوی در نظر گرفته می شود که در نهایت می تواند به نرخ بهره بالاتر بینجامد، که عموما در کوتاه مدت حامی ارز است ، با این حال اگر ، برآورد شده که فشار تورمی در حال ساخت شدن است، ممکن است اعتماد به نفس طولانی مدت ارز را تضعیف کند.

شاخص قیمت تولید کننده

شاخص قیمت تولید کننده، تغییرات ماهانه قیمت عمده فروشی را اندازه گیری می کند که توسط کالاها، صنعت و مراحل تولید ایجاد شده.

شاخص قیمت تولید کننده( PPI ) نشانه های مهم تورم را به ما می دهد، از آنجائیکه تغییرات قیمت در بخش تولیدکننده - و تورم در سطح سازنده را اندازه گیری می کند غالبا مستقیما از طریق مصرف کنندگان منتقل می شود.

درباره ما
پلت فرم
انواع حساب
اخبار بازار و تجزیه و تحلیل
مرکز آموزش
شرکاء و شرکتهای وابسته